Większość z nas bierze ślub raz w życiu i jest to na tyle ważne wydarzenie, że chcielibyśmy aby pamiątka po nim była jak najpiękniejsza. Zatrudniamy więc fotografa ślubnego. Kogo jednak wybrać? Być może zabrzmi to banalnie, ale sposób na wybór fotografa ślubnego tak naprawdę sprowadza się do nauczenia się odróżniania zdjęć dobrych od złych.

Ocena konkretnego fotografa ślubnego to nic innego jak ocena zdjęć z jego portfolio, a nie tego, czy robił zdjęcia komuś z naszej rodziny lub czy polecają go znajomi. Jeśli potrafi zrobić dobre zdjęcia, spotkajmy się z nim. Jeśli nie, szukajmy dalej.

O ile ocena artystycznej wartości zdjęć to rzecz bardzo trudna (i mocno subiektywna), o tyle sprawdzenie, czy mamy do czynienia z dyletantem czy sprawnym fotografem ślubnym jest dość prosta. Pomijam oczywiście kwestię, czy zdjęcia danego fotografa ślubnego się nam podobają czy nie, bo to sprawa absolutnie podstawowa i nawet najlepszy technicznie fotograf robiący zdjęcia pozbawione duszy nie jest wart pieniędzy, które bierze.

1) Ucięte kadry. Fotograf ślubny pracuje pod presją i zwykle ma mało czasu, aby skomponować konkretny kadr. Każdemu zdarzają się lepsze i gorsze zdjęcia, pamiętajcie jednak, że portfolio ma pokazywać fotografa ślubnego z jak najlepszej strony – to mają być jego najlepsze prace. Jeśli para młoda jest w przypadkowy sposób poucinana, w kadrze nie mieści się to ręka, to noga, to kawałek głowy, to znaczy, że fotograf nie włożył wystarczająco dużo wysiłku w swoją pracę. Nawet profesjonalni fotoreporterzy, muszący często w ułamku sekundy złapać daną sytuację swoim aparatem starają się, aby zdjęcie nie było po prostu strzelone na „odwal się”.

2) Kompozycja. Każde zdjęcie ma pokazywać coś konkretnego, coś, na co automatycznie zwracamy uwagę patrząc na kadr. Fotograf ślubny ma do dyspozycji wiele różnych narzędzi aby uwidocznić pewne elementy a ukryć inne. W dobrym zdjęciu nie ma chaosu: jeśli głównym tematem zdjęcia jest młoda para, to nasz wzrok powinien naturalnie się na niej koncentrować: nie na wygłupiającym się na środku parkietu wujku czy na wózku z płonącym tortem. Druga sprawa to podział kadru: wyobraźmy sobie, że przez każde zdjęcie przebiegają po dwie linie pionowe i poziome, dzielące obraz na trzy części w osi pionowej i poziomej. Miejsca, gdzie linie krzyżują się ze sobą, to miejsca, na których zawsze koncentruje się ludzkie oko. Dobrzy fotografowie znają tą zasadę i umieszczają tematy zdjęć zawsze w ich okolicy, dlatego na dobrym zdjęciu np. para młoda nigdy nie jest na środku, a lekko z boku.

3) Oświetlenie. Dobry fotograf ślubny potrafi zapanować nad oświetleniem sceny, nieważne, czy korzysta ze światła zastanego (słońce, oświetlenie sali weselnej) czy z lamp błyskowych. Brzydkie oświetlenie twarzy potrafi nawet z najpiękniejszej panny młodej zrobić niewyspanego wampira po trzydniowej imprezie – a taki efekt będą miały brzydkie cienie. Lampa błyskowa na aparacie to zwykle zło konieczne, rzadko bowiem zdjęcia będą wyglądały naturalnie. Zwykle efekt użycia lampy błyskowej jest doskonale widoczny, bowiem ludzie i rzeczy znajdujące się z bliska będą bardzo jasne, a sceny znajdujące się kilka-kilkanaście metrów dalej przykrywać będzie ciemna noc. Dobry fotograf albo w ogóle nie używa lampy błyskowej, a jeśli już musi to stara się, aby efekty były jak najbardziej niezauważalne.

4) Kreatywność. Dobry fotograf ślubny jest kreatywny, a przy tym stara się, aby jego zdjęcia jak najlepiej oddały charakter pary młodej. Pamiętajcie, to wy jesteście na tych zdjęciach, więc niech będą takie, abyście sami sobie się podobali. Nie chodzi tu o techniczną stronę zdjęcia ani ładny makijaż czy suknię ślubną. Jeśli jesteście ludźmi choć odrobinę zwariowanymi, niech takie będą wasze zdjęcia i wymagajcie od fotografa, aby wasze zwariowanie potrafił oddać. Dlatego zawsze szczegóły sesji ślubnej trzeba ustalać podczas rozmowy. To fotograf ma wymyślić koncepcję sesji, między innymi za to bierze pieniądze. To czy sesja ma być wesoła, zwariowana, czy na poważnie, to już zależy od was.

5) Cena. No cóż, uniwersalna prawda jest taka, że dobre rzeczy kosztują. Dobry fotograf ślubny, sprawny technicznie, z głową pełną pomysłów też musi za swój talent wziąć pieniądze. Podejdźcie do sprawy tak: jeśli organizujecie wesele, to zapewne wydacie na nie przynajmniej tyle co na dobrej klasy używany samochód. Tymczasem po nocy pełnej tańca, dobrej zabawy i jedzenia zostaną wam tylko miłe wspomnienia. Zdjęcia to namacalna pamiątka, do której będziecie mogli wracać przez całe swoje życie. Nie oszczędzajcie na nich.

Aleksandra Kalinowska

 

Comments are closed.

fotograf dzieci warszawa

fotograf kobyłka

fotograf weselny warszawa

fotograf wołomin

fotografie ślubne warszawa

fotografia ślubna warszawa

fotograf ślubny warszawa

fotograf ząbki

fotograf marki

fotograf zielonka


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'make_footer' not found or invalid function name in /home/tolya/domains/tolya.vot.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 496